• 15 maja 2024

Zmęczenie oczu w pracy to powszechny problem. Można je uznać za znak, że żyjemy w dobie coraz częstszej pracy biurowej. Ma nawet swoją medyczną nazwę - Computer Vision Syndrome (CVS), zespół oczu biurowych. Jak można temu zapobiec?

Zmęczenie oczu biurowych lub zespół oczu biurowych - objawy

Zespół ten, znany również jako syndrom oczu biurowych, to zbiór objawów, które mogą być wywołane przez czynniki zewnętrzne. Najważniejszym z nich są urządzenia cyfrowe, z których korzystamy w pracy i w domu - komputery, tablety czy smartfony. To nie jedyny powód nieprzyjemnych objawów. Brak odpowiedniego oświetlenia i suche powietrze mogą przyczynić się do tego niechlubnego problemu. CVS może powodować zmęczone oczy, pieczenie i swędzenie, zaczerwienione oczy, suche spojówki oraz nieprzyjemne uczucie suchych oczu z "piaskiem" pod oczami. Ostatecznie prowadzi to do niewyraźnego widzenia i silnych bólów głowy.

Jak zapobiegać zmęczeniu oczu w biurze?

CVS można przeciwdziałać poprzez dobrze zarządzane stanowisko pracy i unikanie wszystkiego, co może spowodować uszkodzenie oczu. Można to zrobić we własnym zakresie. Co jest najważniejsze?

Oświetlenie

Twoje stanowisko pracy powinno mieć jak najwięcej światła. Należy wykorzystać jak najwięcej światła naturalnego, uzupełnionego dobrze dobranym oświetleniem sztucznym. Źródła światła nie powinny być umieszczone tak, aby nie powodowały olśnienia. Może to powodować obciążenie oczu i zwiększać zmęczenie. Można ograniczyć odblaski poprzez pochylenie monitora lub nachylenie blatu biurka pod odpowiednim kątem. Ważne jest również kontrolowanie intensywności światła. Nie powinno być ono zbyt jasne ani zbyt ciemne. Idealny poziom to około 500 luksów (lux). Nie można go zmierzyć za pomocą specjalistycznego sprzętu. Należy jednak brać go pod uwagę przy wyborze lamp i źródeł światła.

Monitor

Ekran powinien być umieszczony w odległości około 40-100 cm od twarzy. Będzie to zależało od wielkości monitora - im bliżej twarzy, tym bardziej musi on stać. Jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości oczu. Dzięki temu gałka oczna może prawidłowo funkcjonować, kierując wzrok na monitor na wprost lub w dół, co sprzyja utrzymaniu stałego nawilżenia. Film łzowy bardzo szybko ulega wysuszeniu, jeśli wzrok skierowany jest do góry. Poziomy jasności i kontrastu powinny być dostosowane zarówno do monitorów laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Nie jest łatwo zmierzyć te parametry (zwłaszcza na smartfonach), dlatego warto eksperymentować z różnymi ustawieniami, aby znaleźć to, które jest dla Ciebie najbardziej komfortowe.

Biurka regulowane

Biurka regulowane z elektryczną regulacją wysokości to najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem ergonomii, jak i zdrowia. Biurka regulowane z elektryczną regulacją wysokości można ustawić na idealnej wysokości, aby ustawić ekran pod odpowiednim kątem w celu zmniejszenia odblasków. Ergonomiczne biurko z elektryczną regulacją wysokości może być również wykorzystane do dostosowania odległości pomiędzy krzesłem biurowym a monitorem. Użytkownik powinien być w stanie objąć cały ekran za pomocą oczu bez konieczności pochylania lub poruszania głową.

Wilgotność powietrza

Wnętrza biurowe muszą być często wietrzone. Zwiększa to wilgotność powietrza i zmniejsza ilość unoszących się w nim zanieczyszczeń. Chłodne i ciepłe powietrze powinno być skierowane z dala od twarzy użytkownika, aby nie wiało bezpośrednio w twarz.

Brak kurzu

Chociaż pracownicy rzadko są odpowiedzialni za utrzymanie czystości w biurze, każdy powinien zadbać o to, aby jego miejsce pracy było czyste. Żadnego kurzu na ich biurkach, monitorach czy klawiaturach. Zawieszanie się - zwłaszcza gdy wieje wiatr, może dodatkowo podrażnić oczy, zwiększając zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie. Nie należy wykonywać ćwiczeń w sposób ciągły. Należy robić krótkie przerwy mniej więcej raz na dwie godziny. Podczas tych przerw można wykonać kilka gimnastyki oczu. Mruganie to świetne ćwiczenie, które sprzyja smarowaniu gałki ocznej, a także rozluźnia mięśnie. Skupianie oczu na przemian na obiekcie bliskim i dalekim może wspomóc odpoczynek oczu. Kilka powtórzeń tego może wystarczyć, aby wesprzeć oczy w wyostrzeniu i rozluźnieniu mięśni oczu.

Krople do oczu

Jeśli twoje oczy wydają się zmęczone lub zbyt suche pomimo wszystkich powyższych działań, możesz użyć kropli do oczu. Sztuczne łzy nawilżają gałkę oczną i sprzyjają jej regeneracji. Dobrym pomysłem jest trzymanie pod ręką w pracy małej buteleczki ze sztucznymi łzami. Dzięki temu łatwo będzie po nie sięgnąć, gdy tylko będziesz ich potrzebować. Te kroki pomogą Ci chronić oczy przed zmęczeniem i przeciążeniem. Dobrze jest też nie zapominać o robieniu przerw i oderwaniu się na chwilę od ekranu. Krótki spacer, w domu lub na zewnątrz, może pomóc oczom w odświeżeniu. Nie da się uniknąć korzystania z urządzeń cyfrowych w pracy. Możliwe jest jednak zmniejszenie ich wpływu na oczy. Możesz zmniejszyć wpływ cyfrowych wyświetlaczy na swój wzrok i zapobiec zmęczeniu oczu, będąc proaktywnym w zakresie jego ochrony.

 

Top