• 15 maja 2024

Choć nie jest to oczywiste, temperatury w biurach są kontrolowane przez przepisy BHP. Jakie normy są wymagane do spełnienia? Jakie obowiązki ma wobec nich pracodawca? Co się dzieje, gdy temperatura nie mieści się w wytycznych? Jaka temperatura jest komfortowa? Te i inne pytania związane są z temperaturą w biurze. Dlaczego komfort termiczny jest ważny w biurze? Pojęcie komfortu termicznego można potraktować całościowo. Odnosi się ono do temperatur, w których nie marzniemy, ale nie czujemy gorąca.

  • Zbyt niska temperatura. Nadmierne wychłodzenie biura - np. gdy termostat jest ustawiony zbyt nisko, spowoduje, że pracownicy będą permanentnie marznąć, a może nawet chorować. Absencja nie jest pożądana, zwłaszcza jeśli dotyczy dużej części zespołu.
  • Zbyt wysoka temperatura. Przegrzanie biura może mieć poważne konsekwencje dla osób starszych, osób z chorobami serca oraz osób z innymi problemami układu krążenia. Nawet w przypadku młodych i zdrowych pracowników, zbyt wysoka temperatura w biurze może powodować ogólne uczucie zniechęcenia, co może wpływać na koncentrację, zmniejszać efektywność pracy i utrudniać wydajność. Pracodawcy i pracownicy będą cierpieć zarówno z powodu problemów związanych z ciepłem, jak i z chłodzeniem.

Zobaczmy, jak przepisy regulują te kwestie.

Temperatura w biurze w oparciu o normy bezpieczeństwa i higieny pracy

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy określają minimalne i obowiązujące wszystkich pracodawców normy temperatury w miejscu pracy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1997 roku mówi, że temperatura powinna być dostosowana do charakteru i celu pracy. W pomieszczeniach biurowych nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Przepisy nie określają maksymalnej temperatury, w jakiej mogą pracować pracownicy biurowi. Jedyna regulacja w tym zakresie dotyczy pracowników niepełnoletnich, którzy mają zakaz pracy w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. Pożądany poziom wilgotności i wymagania dotyczące wentylacji są również kontrolowane przez przepisy BHP. Strumień powietrza nie powinien padać bezpośrednio na stanowisko pracy i nie powinien zawierać szkodliwych pyłów i zanieczyszczeń.

Idealna temperatura dla biura

Temperatura, która jest komfortowa dla większości pracowników to temperatura optymalna. Ten "złoty środek" został określony jako temperatura pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Zakres ten nie jest zdefiniowany w literze prawa, ale uważa się go za dobrą praktykę, która przynosi korzyści wszystkim stronom. Klimatyzacja w lecie i ogrzewanie w zimie to najlepsze opcje zapewniające komfort pracownikom. Są też inne sposoby na poprawę samopoczucia pracowników.

Dzięki aranżacji i umeblowaniu można wpłynąć na temperaturę

Właściwe rozmieszczenie mebli. Dzięki dobrze zaplanowanej strategii rozmieszczenia mebli można zwiększyć lub zmniejszyć odczuwalną temperaturę. Po pierwsze, unikaj umieszczania biurek w pobliżu okien. Zmniejszy to uczucie gorąca w lecie i ochłodzenia w zimie. Po drugie, upewnij się, że biurka i krzesła biurowe nie są skierowane w stronę przeciągu. Aby uniknąć "stojącego" powietrza, upewnij się, że stanowiska pracy nie mają wysokich mebli, które ograniczają przepływ powietrza. Zobacz także: Lato w biurze - jak się do niego przygotować Do ogrzewanego biura potrzebne będą krzesła biurowe. W przypadku pomieszczeń, które otrzymują dużo światła słonecznego, przy wyborze mebli biurowych wybierz ergonomiczne krzesła biurowe z oparciami z siatki. Siatka pozwala na sprawną i efektywną cyrkulację powietrza, co znacznie poprawia komfort podczas siedzenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia dyskomfortu pleców. Można zastosować systemy akustyczne. Umieszczając klimatyzację lub inne urządzenia wentylacyjne, chłodzące, grzewcze, upewnij się, że strumień powietrza nie jest skierowany na pracowników. Wykorzystaj ściany i urządzenia akustyczne, które ochronią biuro przed intensywnym przepływem powietrza. Nie tylko poprawią one komfort pracy, ale także wygłuszą przestrzeń. Zaciemnij swoje okna. Można je wykorzystać do obniżenia lub podniesienia temperatury. Twoje okna powinny być szczelnie zamknięte, aby zapewnić komfort zimą. Możesz zmniejszyć ilość wentylacji przez okna zasłaniając je roletami i umieszczając w ich pobliżu duże rośliny doniczkowe. Dzięki temu w biurze będzie przyjemniej. Można również zasłonić okna roletami lub zastosować folie termoizolacyjne (przeciwsłoneczne), aby zmniejszyć ilość ciepła. Pomoże to ochłodzić pomieszczenie nawet o 10 stopni Celsjusza.

Top