• 15 maja 2024

Fotele bujane mogą być również nazywane fotelami bujanymi. Ich początki sięgają XVIII wieku, ale mimo upływu setek lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Dowiemy się dziś o ich historii i o tym, jak ewoluowały na przestrzeni lat. Przekonamy się również, czy fotele bujane pozostały popularne i jak można je wykorzystać do stworzenia nowoczesnej aranżacji.

Fotel bujany może być prostym meblem. Składa się z siedziska z dużym oparciem i ramy z łukowatymi "płozami". Dzięki temu fotel bujany może pełnić swoją najważniejszą funkcję: kołysać się w przód i w tył.

Fotele bujane mają długą historię.

W XVIII wieku fotele bujane były częstym widokiem w salonach. Benjamin Franklin był ojcem założycielem i wynalazcą Stanów Zjednoczonych. Przypisuje mu się wiele wynalazków, w tym glasharmonikę i soczewki dwuogniskowe. Był wielkim fanem bujanych foteli i promował je.

Pierwszy fotel bujany był zwykle wykonany z drewna. Nazywano je windsorami i miały klasyczny kształt z siodłowym siedziskiem, wysokim oparciem i podłokietnikami. Były one wsparte na płozach, które były delikatnie zakrzywione. Wszystkie amerykańskie domy miały je na gankach i werandach. Shakers, ewangelicka protestancka grupa religijna, rozpoczęła ich masową produkcję, co zwiększyło ich popularność. Początkowo używali ich do własnych spotkań. Ale po krótkim czasie zdali sobie sprawę, że fotele bujane są tak popularne, że dobrze się sprzedają. Zaczęli więc produkować je masowo.

Wiklinowy fotel bujany został szybko opracowany w kierunku komfortu. Drewniane, twarde siedzisko i oparcie zostały zastąpione plecioną tkaniną, która była znacznie bardziej elastyczna. Później stał się dynamiczny. Później firmy meblarskie stworzyły własne modele i dodały lub usunęły fotele bujane w oparciu o własne koncepcje.

Nowoczesne fotele bujane mogą być wykorzystywane na wiele sposobów

Na próżno szukać czasów, w których fotele bujane były uważane za niemodne, nawet przez krótką chwilę. Zmieniały się, modernizowały i dostosowywały do aktualnych trendów w aranżacji wnętrz. Stały się ponadczasowym elementem, który wykracza poza każdy konkretny styl.

Dzisiejsza popularność foteli bujanych

Nie sposób nie znaleźć fotela bujanego, który by nam odpowiadał.

Nowoczesne fotele bujane mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, w formie foteli kubełkowych na płozach lub foteli z bujanymi nogami. Mogą też wyglądać jak "wskrzeszone" z poprzedniej epoki. Klasyczny fotel wiklinowy jest na przykład wykonany z plecionki, pędów wierzby i drewnianej ramy.

Fotele bujane znane są od wieków i nie ulega wątpliwości, że wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Fotel bujany a komfort

Fotele bujane nieprzypadkowo cieszą się tak dużą popularnością. Miłość do tego mebla wynika przede wszystkim z komfortu, jaki zapewnia. Wygodne siedzisko pozwala rozluźnić mięśnie, pochylić się do przodu i cieszyć niekończącym się stanem relaksu. Bardzo uspokajającym elementem jest ruch bujania. Nawiasem mówiąc, pierwsze skojarzenie jest takie, że gdy widzimy bujane fotele, uśmiechamy się i myślimy o spokoju, relaksie i nieskrępowanym komforcie.

Czy fotele bujane są zdrowe?

O tym, czy fotele bujane są dla nas dobre, decyduje wybrany przez nas model. Ergonomia fotela bujanego zależy w dużej mierze od jego konstrukcji. Obejmuje ona siedzisko, oparcie i podłokietniki. Model o dobrym profilu ma wygodne krzesło, podparcie lędźwiowe i oparcie o wygodnej wysokości.

Fotele bujane są również korzystne dla zdrowia. Bujanie ma działanie relaksujące, które stymuluje uwalnianie hormonów szczęścia zwanych endorfinami.

Nowoczesne fotele bujane

Nowoczesne fotele bujane często mają futurystyczny wygląd, ale nierzadko nawiązują też do klasyki. Modele tapicerowane zyskały na popularności wraz z przeniesieniem foteli bujanych z werand do wnętrz.

Bujane ucho to piękny fotel na kółkach. Nowoczesne fotele bujane mogą być wykonane w eleganckich, oszczędzających miejsce wzorach, tapicerowanych, drewnianych lub wykonanych z innowacyjnego tworzywa sztucznego. Dla tych, którzy chcą nieograniczonego komfortu, dostępne są modele, które rozkładają się i są wyściełane miękką tkaniną. Fotele bujane Boucle są idealne dla tych, którzy kochają oryginalność. Ich miękkie w dotyku wykończenie sprawi, że będziesz chciał się zrelaksować i zapomnieć o całym świecie.

Klasyczny fotel bujany

Branża meblarska nie zapomina o miłośnikach klasyki. Można znaleźć fotel bujany wiklinowy lub rattanowy, a także wersję retro z wygodnym siedziskiem i oparciem wykonanym z klasycznych plecionych tkanin.

Pozostając przy klasyce warto wspomnieć o ogrodach. Producenci wiedzą, że fotele bujane na trawniku czy tarasie przy domu to wciąż popularny wybór wielu klientów. Dostępne są fotele bujane wykonane z technorattanu, który jest odporny na wodę, plastiku lub siatki, podobnie jak leżaki i inne tworzywa sztuczne.

Fotel bujany do pokoju dziecięcego

Fotele bujane są popularne wśród młodych matek ze względu na obszerne oparcie, wygodne siedzisko i delikatne bujanie. Wyróżniają się także w dziecięcych sypialniach. To świetny sposób na kołysanie dziecka do snu i karmienie go.

Jaki rodzaj fotela bujanego wybrać?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy podejmowaniu decyzji, jest określenie, jaki styl do nas pasuje i jaki styl będzie współgrał z wystrojem wnętrza. Klasyczny fotel bujany nie będzie pasował do nowoczesnego wnętrza. Podobnie futurystyczny fotel bujany wykonany z tworzywa sztucznego nie sprawdzi się w rustykalnym otoczeniu.

Rodzaj wybranego mebla musi również spełniać indywidualne potrzeby funkcjonalne. W fotelu bujanym należy czuć się komfortowo, niezależnie od tego, czy ma on wysokie czy niskie oparcie, miękką tapicerkę czy twardą wiklinę.

Przed zakupem fotela bujanego należy rozważyć swoje potrzeby.

Co z podłogą, gdy masz fotel bujany w salonie?

Użytkownicy martwią się o zarysowania podłogi spowodowane przez metalowe lub drewniane fotele bujane. Fotele bujane nie są mobilne i w przeciwieństwie do krzeseł biurowych na kółkach, są one zaprojektowane tak, aby były stacjonarne.

Jeśli nie posiadasz podłogi odpornej na zarysowania, możesz umieścić fotel bujany na dywanie, wykładzinie lub niewielkim dywaniku. Miękka podłoga nie utrudni ani nie zablokuje możliwości bujania się.

Fotele bujane są nie tylko dla seniorów

Fotele bujane to świetny mebel, który można dopasować do każdego wystroju wnętrza. Są również wygodne i stylowe.

Sprawdzą się zarówno w pokoju młodzieżowym, jak i w salonie czy ogrodzie.

Jakość fotela bujanego

Pamiętaj, aby sprawdzić jakość fotela bujanego przed jego zakupem. Fotele bujane są droższe niż zwykłe krzesła. Powinieneś upewnić się, że fotel jest stabilny, co oznacza, że ma dobrze wyprofilowane płozy. Powinien mieć również solidną ramę, która przetrwa wiele lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu. Siedzisko i oparcie powinny być również wyprofilowane, aby można było siedzieć w wygodnej, ergonomicznej pozycji.

Kup fotel bujany jak najszybciej i ciesz się relaksem.

Nie zwlekaj z zakupami, jeśli wciąż nie jesteś pewien, który fotel bujany będzie dla Ciebie najlepszy. Weź pod uwagę swoje potrzeby. Zdecyduj, z jakiego materiału ma być wykonany fotel bujany i zamów go jak najszybciej. Wybór fotela w gąszczu dostępnych ofert nie jest trudny. Wkrótce będziesz się zastanawiać, jak mogłeś bez niego żyć! Fotele bujane we wszystkich rozmiarach i modelach można znaleźć na stronie:

Top