• 15 maja 2024

Popyt na coworking w Polsce stale rośnie, mimo że stanowi on zaledwie 4% całkowitej powierzchni biurowej. Rynek pracy również sprzyja elastycznemu wynajmowi. Przestrzenie coworkingowe cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród startupów i freelancerów. Czym jest coworking, co czyni go atrakcyjnym i jak go urządzić, by przyciągnąć jak najwięcej najemców.

Od czego zacząć urządzanie biura coworkingowego? Weź pod uwagę zaangażowane osoby, ich potrzeby, przyzwyczajenia, sposób pracy i oczekiwania zawodowe. Weź też pod uwagę definicję coworkingu i najnowsze trendy w projektowaniu biur.

Dla twórców z pokolenia Y/Z

Co-working to nowa moda i naturalny styl pracy dla młodszych pokoleń. Biura te są przeznaczone dla osób urodzonych w latach 80-tych, 90-tych i później, które są samozatrudnione, kreatywne, innowacyjne i aktywne zawodowo.

Wszystkie te osoby mogą pracować w środowisku coworkingowym. Nie są oni związani z konkretną lokalizacją lub ustalonymi godzinami pracy. Czasami potrzebują biura tylko na godzinę, a czasami na cały dzień. Muszą być w stanie pracować samodzielnie, ale także mieć dostęp do innych twórców, aby wymieniać się wiedzą, współpracować przy projektach lub inspirować się nawzajem.

Dowiedz się, jak urządzić biuro w minimalistycznym stylu

Biuro coworkingowe, które łączy w sobie...

Biuro coworkingowe to bardzo specyficzny rodzaj biura. Może być podzielone na osobne przestrzenie do pracy dla osób, które nie są ze sobą powiązane, lub może łączyć ich pasje, umiejętności i cele, dając im możliwość wspólnej pracy.

Koncepcja coworkingu determinuje układ biura. Musi ono posiadać zarówno ciche stanowiska pracy, jak i kreatywne przestrzenie spotkań dla małych i dużych grup. Biurka, boksy i czaty są niezbędne, podobnie jak strefy relaksu, aneksy kuchenne i sale konferencyjne. Niektóre oferują coworking w połączeniu z biurem, kawiarnią, siłownią, pokojem gier, ogrodem lub tarasem. Musi być wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich.

Podpowiadamy, jak urządzić salę konferencyjną w nowoczesnym stylu

Meble do wyposażenia przestrzeni coworkingowej

Wystrój biura powinien odzwierciedlać aktualne trendy, aby zadowolić użytkowników coworkingu, którzy często są bardzo świadomi swoich potrzeb, a także współczesnych standardów aranżacyjnych. Nowoczesny, oryginalny design jest kluczem do wyboru mebli i sprzętu biurowego. Ważna jest także mobilność, "elastyczność" i ergonomia.

zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wroblewska, Marcin Wroblewski / Fotomohito klient: Mikomax

Polecane do coworkingu są przede wszystkim lekkie, modułowe meble, które są minimalistyczne i mogą być samodzielnie składane, aby w każdej chwili zaspokoić potrzeby użytkowników.

Do poprawy akustyki w biurze niezbędne są nowoczesne rozwiązania, które sprawdzają się w praktyce. Dostępne są okładziny tłumiące hałas, ale także ściany dźwiękochłonne do biura, które można szybko reorganizować. Kabiny akustyczne są również potrzebne do stworzenia strefy ciszy w biurze. Te dźwiękoszczelne kabiny dla jednej osoby są idealne do rozmów telefonicznych. Większe kabiny mogą być wykorzystywane do formalnych i nieformalnych spotkań w biurze.

Warto również rozważyć ergonomiczne krzesła biurowe i biurka typu sit&stand do otwartej przestrzeni. Umożliwiają one pracę przy komputerze w różnych pozycjach, zarówno na stojąco, jak i na siedząco.

Biuro coworkingowe musi mieć zieleń, tak jak każde inne biuro. Pionowe ogrody, ściana z mchu lub przynajmniej wiele żywych roślin w doniczkach to dobre opcje. Do tego komfort świetlny, czyli jak najwięcej naturalnego światła oświetlającego przestrzeń, komfort termiczny i... trochę "tego czegoś", czyli unikalnego pomysłu spajającego całość.

Top